Copyright 2024 - Custom text here

POTPISAN KOLEKTIVNI UGOVOR IZMEĐU VLADE HNK I SINDIKATA POLICIJE

Predsjednik Upravnog odbora Sindikata policije HNK Nail Balić, u ime Sindikata policije u HNK i Premijer Hercegovačko-neretvanskog kantona dr. sc. Nevenko Herceg, u ime Vlade HNK/Ž su dana 17.4.2023. godine u zgradi Vlade HNK potpisali Kolektivni ugovor između Vlade i Sindikata policije. Kolektivni ugovor je potpisan na 2 (dvije) godine sa važenjem od 17.4.2023. godine.

Predsjednik Sindikata Nail Balić zahvalio je premijeru Hercegu i Vladi HNK što su još jednom dokazali kako imaju sluha za iskazane potrebe policijskih službenika, jednako tako i svim članovima pregovaračkog tima.

''Sva bi naša nastojanja bila uzaludna da nismo imali ove ljude iza sebe i ovoliko razumijevanje kantonalne vlade za naše stvarne potrebe. Danas su policijska primanja i opremljenost policijskih snaga i njihovih službenih objekata u Hercegovačko-neretvanskom kantonu u samom vrhu Bosne i Hercegovine i  mogu se mjeriti i sa onima u zemljama okruženja. Naš kolektivni ugovor čak ima i neka od prava koja nema niti jedan drugi kantonalni MUP u FBiH. Naši policajci nose vrhunsku opremu, uniforme i naoružanje, imaju nova vozila, ulažu se novci u proširenje, dogradnju i opremanje policijskih stanica. Prije šest godina, kada sam izabran za predsjednika Sindikata, naši su policajci bili šesti u rangu visine plata u FBiH, u čemu danas prednjačimo, čak i u usporedbi sa nekim susjednim državama. Imamo zadovoljne policajce, spremne odgovoriti svakoj zadaći koja pred njih bude postavljena'', rekao je predsjednik Sindikata Nail Balić.

Tekst novog kolektivnog ugovora na linku ispod:

KOLEKTIVNI UGOVOR POLICIJE U HNK 2023

Premijer Hercegovačko-neretvanskog kantona dr. sc. Nevenko Herceg je izjavio:

''S ponosom mogu reći kako se do konačnog teksta Kolektivnog ugovora došlo iskrenim socijalnim dijalogom i korektnim razgovorima koji će dodatno poboljšati materijalno-pravni status djelatnika našeg Ministarstva unutrašnjih poslova. Nije zanemarivo reći kako su pregovori tekli sa visokim nivoom razumijevanja i kooperativnosti te kako je ovaj dokument, inače treći kolektivni ugovor koji potpisujemo sa kantonalnom policijom u našem mandatu, čisti izraz obostrane volje, ali i objektivnih materijalnih mogućnosti kantonalnog budžeta. Naša je opredijeljenost imati jaku, efikasnu i vrhunski opremljenu policiju i na tome kontinuirano radimo već godinama'', naglasio je Herceg zahvalivši svim članovima pregovaračkog tima Vlade i Sindikata.

Ministar unutrašnjih poslova HNK Slađan Bevanda i sam je uputio zahvale Vladi koja je dala snažnu podršku izradi ovoga dokumenta koji će znatno poboljšati status naših policijskih djelatnika.

''Radimo na tome da riješimo sve probleme koji se decenijama gomilaju unutar ministarstva unutrašnjih poslova te stvorimo uslove koji će za sve nas biti najbolji i najprihvatljiviji. Riješili smo vodeća kadrovska pitanja u Ministarstvu, kontinuirano radimo na opremanju i poboljšanju materijalno-tehničkih uslova rada, prije svega nabavkom novih vozila, naoružanja, uniformi i druge opreme. Naša su službena policijska vozila na nivou onih u najrazvijenijim zemljama EU-a, konstantno uvodimo obuke i edukacije postojećeg kadra, kao i nove tehnologije za uspješniji rad svih naših djelatnika'', rekao je ministar Bevanda, dodavši kako je stanje koje je ova vlada zatekla u MUP-u HNK i ono današnje potpuno neusporedivo.

Ministar finansija HNK Adnan Faladžić sa zadovoljstvom je istaknuo kako je Vlada jasno pokazala stalnu opredijeljenosti odgovoriti na finansijske potrebe djelatnika kantonalnog MUP-a, ali jednako tako i iznaći značajna sredstva za stalno opremanje i službenih objekata i policijskih kadrova. Komesar Uprave policije MUP-a HNK Robert Perić i zamjenik komesara Uprave policije MUP-a HNK Ramiz Hasić iskazali su danas zadovoljstvo zbog uspostavljenog socijalnog dijaloga i snažnih nastojanja i Vlade i Sindikata Policije da se dođe do najboljih rješenja, što je u konačnici i postignuto, na zadovoljstvo i policijskih službenika, ali i svih stanovnika Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Današnjem potpisivanju Kolektivnog ugovora između Vlade HNK i Sindikata policije HNK prisustvovali su članovi Upravnog odbora Sindikat policije u HNK - Pregovarački tim u ime Sindikata, kao i šef Kabineta predsjednika Vlade HNK Marko Arapović.